Zastanawiasz się nad zmianą pracy, bo obecna nie spełnia twoich oczekiwań i nie pozwala Ci się rozwijać? Straciłeś dotychczasowe zatrudnienie w związku z pandemią i pilnie potrzebujesz nowego? A może dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową i potrzebujesz wsparcia w postawieniu pierwszego kroku na drodze do sukcesu? Specjalnie dla ciebie zebraliśmy najważniejsze informacje i porady, które pomogą Ci w znalezieniu wymarzonej pracy.

Poszukiwanie pracy – od czego zacząć?

Obecna sytuacja, w jakiej znalazł się nie tylko nasz kraj, ale i cały świat nie sprzyja poszukiwaniom pracy. Wiele osób, które z powodu pandemii straciło swoje dotychczasowe zatrudnienie będzie musiało jednak podjąć próbę znalezienia nowego pracodawcy. Przed rozpoczęciem analizy ofert pracy warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników.

Zaktualizowane CV to podstawa

Jeśli nie chcesz, aby twoje CV przepadło wśród aplikacji innych kandydatów warto zatroszczyć się, by było ono aktualne oraz czytelne. Tylko starannie przygotowany życiorys z dokładnym uwzględnieniem wszystkich jego aspektów przyciągnie uwagę rekrutera. Oczywiście kluczowym elementem pozostanie niezmiennie doświadczenie zawodowe i wykształcenie, jednak chcąc zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie należy dostosować CV do obowiązujących standardów.

Wyznaczanie własnej ścieżki kariery.

Każdy człowiek czuje potrzebę samorealizacji i rozwoju, nawet jeśli dotyczy to prostych, codziennych aspektów życia. Wyjazd z rodziną na długo wyczekiwane wakacje, ukończenie kursu językowego czy dostanie się na wymarzoną uczelnię pozwala uwierzyć w siebie i daje satysfakcje z realizacji zaplanowanych wcześniej celów. Podobnie wygląda to w przypadku pracy. Dążenie na sam szczyt naszych ambicji zawodowych wymaga sporej wytrwałości i cierpliwości. Pomóc w tym może nam wyznaczona przez nas ścieżka kariery zawodowej. Dzięki niej zarówno osoby doświadczone, jak i te rozpoczynające dopiero swoją przygodę obiorą odpowiedni kurs, zwiększając szanse na sukces w przyszłości.

praca, praca zdalna, rekrutacja, CV, rozmowa kwalifikacyjna, ścieżka kariery
fot. Pixabay.com

Szukanie pracy w Internecie

Kiedy zaktualizujesz już swoje CV oraz wyznaczysz ścieżkę kariery możesz rozpocząć poszukiwania satysfakcjonującej Cię pracy. Jeśli zastanawiasz się gdzie znaleźć pracę, z pomocą przychodzi Internet. Istnieje bowiem wiele stron oferujących ciekawe oferty zatrudnienia. Ich liczba w dużym stopniu uzależniona jest od wielkości miejscowości, w której planujesz pracować. Naturalnie większy wybór będzie miał więc mieszkaniec dużego miasta, jednak wiąże się to również z większą liczbą osób zainteresowanych danym stanowiskiem. Obecnie, w związku z pandemią popularna stała się praca zdalna, która jest coraz częstszą formą zatrudnienia.

W Internecie czai się jednak wiele zagrożeń. Niestety oferty pracy, które wydają nam się zbyt lukratywne mogą być zwykłą ściemą. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać fałszywą ofertę pracy. Przydatne jest to zwłaszcza dla osób niedoświadczonych, dla których mogłaby to być np. pierwsza praca po studiach oraz osób starszych, będących w wieku przedemerytalnym i narażonych na tego typu manipulacje.

Rozmowa kwalifikacyjna

Cały proces rekrutacji jest dość trudny i czasochłonny. Dlatego też, po znalezieniu odpowiadającej twoim oczekiwaniom oferty i złożeniu aplikacji należy uzbroić się w cierpliwość. Rzadko się bowiem zdarza, by osoba odpowiedzialna za rekrutację zadzwoniła do kandydata już następnego dnia. Co więcej, telefon z propozycją umówienia się na rozmowę kwalifikacyjną otrzymać możesz nawet… po paru miesiącach. Zaleca się więc, by po kilku dniach od złożenia pierwszej aplikacji spróbować złożyć kolejną.

praca, praca zdalna, rekrutacja, CV, rozmowa kwalifikacyjna, ścieżka kariery
fot. pixabay.com

Kiedy w końcu zostaniesz zaproszony na rozmowę o pracę musisz zrobić wszystko, by nie zmarnować swojej okazji. Wiele osób zastanawia się jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie ma niestety złotego środka, by zachwycić każdego potencjalnego pracodawcę, jednak warto znać przynajmniej podstawowe aspekty, które będą brane pod uwagę przez większość rekruterów. Na rozmowie kwalifikacyjnej spodziewać się można pytań m.in. o motywację do podjęcia pracy, czy wymagań finansowych. Należałoby zatem przygotować się wcześniej na ewentualne pytania tak, by w trakcie dyskusji wypaść korzystniej i czuć się swobodniej. Jeśli zrobisz odpowiednie wrażenie na rekruterach, twoje szanse na angaż w firmie znacząco wzrosną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here