Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z kluczowych elementów procesu rekrutacji. To ona ostatecznie przesądza, czy pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie danego kandydata na oferowanym stanowisku pracy. Zanim jednak udamy się na umówioną rozmowę, powinniśmy dowiedzieć się o kilku istotnych czynnikach, które pomogą nam w zrobieniu dobrego wrażenia na rekruterach.
Jak zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej?
Każda rozmowa kwalifikacyjna dotycząca atrakcyjnego stanowiska pracy bywa stresująca. Dotyczy to nie tylko osób młodych, nieposiadających jeszcze doświadczenia zawodowego, ale też tych z wieloletnim stażem pracy. Ważne, by nie dać się ponieść emocjom i z chłodną głową podejść do rozmowy. Każdy rekruter jest w stanie dostrzec oznaki stresu kandydata, gdy ten zaczyna wykonywać nerwowe ruchy dłońmi bądź jego wypowiedź przestaje być płynna, a nerwy ściskają gardło.
Nie jest łatwo przezwyciężyć strach i stres przed kluczową rozmową w kontekście wymarzonego zatrudnienia, ale tylko dzięki temu można zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Wypowiadając się spokojnie i treściwie zyskać można wiele w jego oczach. Wyzbycie się niepotrzebnych gestów i ruchów również wpłynie pozytywnie na nasz wizerunek, pokazując opanowanie i pewności siebie.

Bardzo ważna jest również punktualność. Spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną znacząco obniża szanse na angaż. Nawet najlepsze wytłumaczenie może nie zmienić pierwszego wrażenia, jakie wywrzemy na pracodawcy. Warto więc udać się na spotkanie nieco wcześniej, by po drodze nie spotkała nas żadna nieprzyjemna sytuacja. Z kolei przed wejściem do pomieszczenia, w którym odbędzie się rozmowa należy wyciszyć lub wyłączyć telefon – nic nie powinno rozpraszać nas w trakcie trwania dyskusji.
Zdobądź jak najwięcej informacji na temat firmy i stanowiska
Samo zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już spora część sukcesu. Oznacza to, że pracodawca pozytywnie ocenił naszą aplikację, a my sami spełniamy większość jego wymagań odnośnie idealnego kandydata. Pracodawca zdecydował się również poświęcić nam swój cenny czas, co warto docenić dobrze przygotowując się do rozmowy.
W pierwszej kolejności należy zdobyć jak najwięcej informacji odnośnie danego przedsiębiorstwa. Powinniśmy wiedzieć czym się ono zajmuje, jakie produkty bądź usługi oferuje, jak długo działa na rynku oraz ilu pracowników zatrudnia. Większość tego typu wiadomości znaleźć można w Internecie na różnych serwisach dotyczących pracy. Warto jednak odwiedzić oficjalną stronę internetową danej firmy i porządnie przejrzeć jej zawartość. Być może uda się dzięki temu wyszukać kilka ważnych treści, których znajomość pozwoli nam zyskać dodatkowe uznanie w oczach rekruterów.

W drugiej kolejności należy jak najdokładniej prześwietlić charakterystykę stanowiska pracy, o które się ubiegamy. Warto znać pełen zakres obowiązków, hierarchię w firmie oraz zadania jakie pracodawca będzie przed nami stawiał. Zaleca się również zestawienie własnego doświadczenia zawodowego z oferowanym stanowiskiem pracy i zastanowienie się nad własnymi zaletami i wadami w jego kontekście.
Przygotuj się na niewygodne pytania
Rekruterzy zawsze przygotowani są do zadania kilku trudnych pytań. Ważne, by nie zbiły nas z tropu i nie wprawiły w zakłopotanie. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, warto zastanowić się dzień wcześniej nad ewentualnymi odpowiedziami. Standardowy zestaw pytań rozmowy kwalifikacyjnej dotyczy przede wszystkim naszej motywacji do podjęcia pracy w danym miejscu, dotychczasowego doświadczenia, mocnych i słabych stron oraz wymagań finansowych.
To ostatnie zagadnienie może być największą zagwozdką podczas rozmowy. Wypadałoby zatem zorientować się jakie jest średnie krajowe wynagrodzenie na stanowisku pracy, o które się ubiegamy. W zależności od naszego stażu pracy możemy operować nieco w górę, bądź w dół w odniesieniu do tej wartości. Na sam koniec możemy zadać też jakieś pytanie pracodawcy, chcąc uzyskać odpowiedź na nurtującą nas kwestię. Najlepiej gdyby było to pytanie, na które odpowiedzi nie można znaleźć w Internecie, jak np. atmosfera w pracy czy ścieżki awansu. Wyjście z własną inicjatywą również może pozytywnie wpłynąć na końcowy rezultat rozmowy kwalifikacyjnej.