Coraz więcej przedsiębiorców korzysta z różnego rodzaju usług doradczych. Najczęściej jest to doradztwo biznesowe, logistyczne, księgowe, podatkowe, ale rosnącą popularnością, zwłaszcza w stolicy, cieszy się też doradztwo HR – w Warszawie powoli staje się to wręcz standardem. Mowa tutaj o usłudze realizowanej przez profesjonalne agencje, w którą zdecydowanie warto zainwestować. Czym dokładnie jest doradztwo HR? Czy Ty także go potrzebujesz? Kiedy warto? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Doradztwo HR, czyli?

Doradztwo HR jest usługą, którą świadczą agencje specjalizujące się w obszarze Human Resources, czyli szeroko rozumianego zarządzania kapitałem ludzkim. W ramach tej usługi agencja bardzo dokładnie zapoznaje się ze specyfiką biznesu klienta oraz indywidualną pozycją firmy na rynku zatrudnienia, aby zaproponować wprowadzenie takich zmian, które będą skutkować m.in. szybszą, tańszą i skuteczniejszą rekrutacją oraz obniżeniem kosztów zatrudnienia, na przykład poprzez outsourcing czy skupienie się na pozyskiwaniu najwartościowszych pracowników.

Doradztwo HR – dla kogo?

Jest to usługa przeznaczona dla każdego przedsiębiorcy, który rozumie, jak ważnym aspektem prowadzenia biznesu jest dbanie o optymalizację struktury zatrudnienia oraz szybkie i skuteczne przeprowadzanie rekrutacji.

Można natomiast wyselekcjonować pracodawców, którzy powinni szczególnie intensywnie pomyśleć o skorzystaniu z doradztwa HR. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim:

  • firmy działające w sektorach, w których wyjątkowo odczuwalny jest niedobór pracowników, jak budownictwo, gastronomia, transport, ale też IT czy logistyka,
  • firmy, które nie rekrutują masowo, natomiast szukają pracowników posiadających wysokie kwalifikacje w wąskich dziedzinach, by wymienić tylko podmioty z sektora finansów czy bankowości inwestycyjnej,
  • firmy, które mają za sobą wiele nieudanych rekrutacji i nie chcą więcej ponosić z tego tytułu wysokich kosztów (finansowych i czasowych),
  • firmy, którym regularnie zdarza się zatrudniać osoby nie do końca spełniające oczekiwania (efekt niedostatecznie wnikliwej oceny kompetencji kandydatów),
  • firmy, które ponoszą bardzo wysokie koszty związane z zatrudnieniem,
  • firmy, które chciałyby położyć większy nacisk na outsourcing pracowniczy, natomiast nie wiedzą, jak się za to zabrać,
  • firmy, które mają poważne problemy z utrzymaniem dobrej atmosfery w zespole i wysokiego morale wśród pracowników,
  • firmy, które obecnie mogą pozyskiwać pracowników wyłącznie wtedy, gdy przebiją ofertę konkurencji,
  • firmy, które pomimo długiego stażu rynkowego nie wypracowały sobie atrakcyjnej marki pracodawcy.

Kiedy warto skorzystać z doradztwa HR?

Zawsze wtedy, gdy sam dostrzegasz, że w Twojej firmie pojawiają się sygnały świadczące o problemach z pozyskiwaniem nowych pracowników oraz utrzymaniem obecnej kadry. Jednak doradztwo HR jest również doskonałą inwestycją w zoptymalizowanie kosztów zatrudnienia.

Na skorzystanie z doradztwa decydują się firmy, w których wydatki na utrzymanie obecnych i tworzenie nowych etatów stale rosną, natomiast nie przekłada się to – lub w niewielkim stopniu – na przychody przedsiębiorstwa. Taka sytuacja na dłuższą metę zagraża finansom firmy, ogranicza zyskowność biznesu oraz uzależnia politykę kadrową od stałego podnoszenia budżetu płacowego.

Jeśli zauważasz takie problemy w Twojej firmie lub chcesz zadziałać wyprzedzająco i uniknąć podobnego scenariusza, to skorzystanie z doradztwa HR w Warszawie będzie bardzo dobrą decyzją.

Jak wybrać agencję, która doradzi Ci w sprawach HR?

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że nie każda agencja pracy świadczy usługę doradztwa HR. Znajduje się ona w ofercie wyłącznie specjalistycznych, bardzo doświadczonych agencji, które skupiają się na obsłudze klientów z konkretnych branż. Są to agencje premium, czego jednak wcale nie trzeba utożsamiać z wysokimi cenami.

Wybierając agencję, która będzie Ci doradzać w sprawach HR, uporządkuje Twoje sprawy związane z rekrutacją i strukturą zatrudnienia, kieruj się głównie jej doświadczeniem w obsłudze klientów z branży, w której sam działasz. Jeśli masz firmę IT, to szukaj agencji wyspecjalizowanej w partnerowaniu podmiotom z tego sektora.

Ważnym kryterium wyboru agencji jest jej renoma. Koniecznie upewnij się, czy wstępnie wytypowana agencja cieszy się dobrą opinią na lokalnym rynku, czy jest polecana przez innych przedsiębiorców, jakie ma oceny w Internecie. Dzięki temu zyskasz obraz tego, z kim masz lub będziesz mieć do czynienia.

Doradztwo HR w Warszawie swoim klientom oferuje Verita HR – najlepiej oceniana agencja HR na stołecznym rynku, której usługi rekomenduje aż 97 proc. klientów biznesowych oraz 90 proc. zatrudnionych za jej pośrednictwem pracowników.

Verita HR specjalizuje się w obsłudze firm z sektora IT, bankowości inwestycyjnej, finansów, świadczy również doradztwo HR w Warszawie na rzecz centrów usług wspólnych BPO i SSC. Z jej pełną ofertą, również typowo rekrutacyjną, możesz się zapoznać na oficjalnej stronie internetowej agencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here