Jeśli zdecydowałeś się na zmianę pracy, bądź po dłuższej przerwie planujesz wrócić do aktywności zawodowej, potrzebne ci będzie dobrze napisane CV. Jak przygotować własny życiorys, by wzbudził zainteresowanie potencjalnego pracodawcy? Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek.
Czym jest CV?
CV, czyli Curriculum Vitae pochodzi z języka łacińskiego i oznacza nic innego niż „przebieg życia”. W naszym kraju w ten sposób określa się życiorys zawodowy. Jest to dokument, w którym przedstawiamy nasze dotychczasowe osiągnięcia zawodowe, uzyskane wykształcenie oraz ukończone kursy. Znajdują się w nim również nasze dane osobowe i kontaktowe. CV jest głównym dokumentem aplikacyjnym podczas procesu rekrutacji na dane stanowisko pracy.
CV – darmowe szablony
W Internecie znaleźć można wiele stron, oferujących darmowe szablony do wypełnienia. Jest to ciekawa opcja, bowiem pozwala nam skupić się na tym co najważniejsze, czyli treści. Cała reszta związana z tzw. szatą graficzną jest już opracowana przez ekspertów i dostosowana do nowoczesnych wymagań. Ze względu na stanowisko na jakie się aspiruje, ma się do wyboru od kilku nawet do kilkunastu gotowych szablonów do pobrania.

Od czego zacząć pisanie życiorysu?
Jeśli postanowiłeś samodzielnie napisać swoje CV, bez używania gotowych szablonów musisz pamiętać o podaniu wszystkich istotnych danych w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za proces rekrutacji szybciej znajdą interesujące je informacje, co uczyni twój życiorys bardziej przejrzystym i czytelnym. W tym dokumencie znaleźć powinny się następujące elementy:
- dane osobowe
- podsumowanie zawodowe
- doświadczenie zawodowe
- wykształcenie
- znajomość języków obcych
- umiejętności
- zainteresowania
- klauzula
Dane osobowe
W górnej części dokumentu powinny się znaleźć twoje podstawowe dane osobowe. Należą do nich: imię i nazwisko, data urodzenie, adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail. Ważne jest również aby dodać swoją fotografię, bowiem na to pracodawca również może zwrócić uwagę. Zdjęcie do CV powinno przedstawiać naszą twarz, ewentualnie twarz i ramiona na jasnym tle, w koszuli lub marynarce. Najlepiej gdyby była wykonana przez fotografa, ponieważ jej jakość także ma spore znaczenie.
Podsumowanie zawodowe
Jest to krótki, zawierający maksymalnie kilka zdań opis twoich najistotniejszych doświadczeń, osiągnięć, kwalifikacji oraz celów zawodowych. Umieszcza się go w górnej części CV, najczęściej w pobliżu zdjęcia.
Doświadczenie zawodowe
Najistotniejszy z punktu widzenia pracodawcy element życiorysu. W tym miejscu zamieścić należy przebieg dotychczasowej kariery zawodowej w kolejności od najnowszej do najstarszej aktywności. Podać trzeba nie tylko okres i nazwę sprawowanego stanowiska, dane pracodawcy, ale też zakres obowiązków, za które było się w niej odpowiedzialnym. Warto tutaj przytoczyć w szczególności te zadania, które są zbieżne z obowiązkami na stanowisku, o które się w danym momencie zabiega.
Wykształcenie
Podobnie jak w przypadku doświadczenia zawodowego, informacje o ukończonych uczelniach i szkołach podaje się w odwróconej chronologii. Jeśli posiadasz wykształcenie wyższe możesz jednak zrezygnować z podawania informacji o ukończonej szkole średniej, jeśli z perspektywy twojego pracodawcy nie będzie ona istotna.

Języki obce
W tym miejscu znaleźć powinny się informacje dotyczące znanych Ci języków obcych. Wymienić należy nie tylko same języki, ale też poziom zaawansowania ich znajomości. Dane rozgraniczyć można na umiejętność posługiwania się nimi w mowie i piśmie, aczkolwiek nie jest to obowiązkowe. Kiedy posiada się odpowiedni certyfikat potwierdzający znajomość języka, zawsze warto o tym poinformować.
Umiejętności
Jeśli twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe nie przekona do siebie potencjalnego pracodawcy, może pomóc w tym zestawienie posiadanych przez ciebie umiejętności. Można poinformować w tym miejscu o ukończonych kursach, znajomości specjalistycznych programów komputerowych, umiejętności obsługi maszyn i urządzeń czy chociażby o umiejętności pracy w zespole. W tej sekcji umieścić można także znajomość języków obcych, jeśli nie zdecydujesz się na ich wyodrębnienie w osobnym fragmencie twojego życiorysu.
Zainteresowania
Z perspektywy rekrutera jedna z najmniej istotnych rubryk w życiorysie. Nie oznacza to jednak, że należy ją pomijać. Wręcz przeciwnie – być może to właśnie twoje nietypowe hobby wyróżni Cię na tle innych kandydatów o podobnym potencjale i przesądzi o ostatecznym sukcesie. W tym miejscu można nieco przybliżyć pracodawcy swoją sylwetkę i w skrócie opowiedzieć o tym, co lubi się robić w wolnym czasie.
Klauzula
Ostatnim etapem pisania CV jest zamieszczenie w nim aktualnej klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Jest to niezmiernie ważne w procesie rekrutacji. Spora część pracodawców w ofertach pracy podaje gotową klauzulę, którą należy umieścić w swoim życiorysie. Warto o tym pamiętać, bowiem w innym przypadku, nawet z bogatym doświadczeniem zawodowym można nie przejść pozytywnie etapu selekcji.