Marzysz o sukcesie zawodowym, spełnieniu swoich planów i dojściu na sam szczyt? Wiedz, że nie będzie to łatwa droga usłana różami. Zanim sięgniesz gwiazd spotka Cię w życiu wiele trudnych wyzwań i nieoczekiwanych problemów. Warto jednak wiedzieć w jakim kierunku podążać, nawet wtedy, kiedy nie wszystko będzie po twojej myśli. Pomóc w tym może dobrze zaplanowana ścieżka kariery zawodowej.

Ścieżka kariery zawodowej – co to takiego?

Ścieżka kariery zawodowej (ang. Career pathway) to najprościej rzecz ujmując wytyczona przez nas samych droga jaką chcemy podążać, w celu zrealizowania naszych aspiracji zawodowych. Składa się ona z wielu etapów, które ostatecznie mają poprowadzić nas do wyznaczonego celu.

Tworząc własną ścieżkę kariery skupiamy się nie tylko na awansach zawodowych, ale też na ciągłym doskonaleniu swoich umiejętności i podnoszeniu kwalifikacji. Jest to niezbędne do dalszego rozwoju osobistego i zwiększania poczucia pewności siebie.

W jakim celu tworzy się ścieżkę kariery?

Głównym powodem, dla którego warto stworzyć taki plan jest uniknięcie podejmowania przypadkowych decyzji. W momencie, kiedy zaplanujesz wszystko od „A” do „Z” i przelejesz to na papier będziesz mieć pewność, że nawet w chwili zwątpienia nie pobłądzisz. Wyznaczona ścieżka kariery zawodowej to swego rodzaju drogowskaz, który pomoże ci w podejmowaniu trudnych decyzji zawodowych. Dzięki wyznaczonej ścieżce twoja kariera może nabrać odpowiedniego rozpędu, oczywiście jeśli będziesz się trzymał ustalonych wcześniej założeń.

ścieżka kariery zawodowej, awans, rozwój, podnoszenie kwalifikacji
fot. pixabay.com

Elementy ścieżki kariery zawodowej

Tak jak już wspominaliśmy, dobrze rozpisana ścieżka kariery powinna się składać z wielu etapów, których realizacja rozłożona jest na dłuższy okres czasu.

Pierwszym elementem dobrze zaplanowanej ścieżki może być kontynuacja nauki na studiach po ukończonej maturze. W zależności od dalszych planów, powinno się dobrać odpowiedni kierunek, na którym zdobędzie się wymaganą w zawodzie wiedzę.

Po ukończeniu studiów lub jeszcze w ich trakcie należy zastanowić się na wyborem swojej pierwszej pracy. Wybór ten powinien być przemyślany, aczkolwiek w młodym wieku warto spróbować pracy na różnych stanowiskach, tak aby lepiej określić swoje preferencje i wybrać optymalny zawód dla siebie w przyszłości. Można rozpocząć chociażby od praktyk zawodowych, które dobrze przygotują cię do pracy w danym zawodzie, a przy okazji będą możliwością zdobycia jakże cennego doświadczenia zawodowego.

Kiedy zdobędziesz pierwsze doświadczenie i przekonasz się w jakiej pracy czujesz się komfortowo, a w której nie widzisz się w przyszłości, należy określić swoje cele zawodowe. Niezbędna będzie w tym przypadku metoda SMART. Jej głównym założeniem jest ustalenie celu, który powinien być:

  • Skonkretyzowany (ang. specific) – prosty do zdefiniowania
  • Mierzalny (ang. measurable) – umożliwiający sprawdzenie stopnia postępu
  • Osiągalny (ang. achievable) – niewykraczający znacząco poza nasze możliwości i kompetencje
  • Realny (ang. realistic) – możliwy do wykonania
  • Określony w czasie (ang. timed) – ściśle ustalony czas realizacji

Postępując zgodnie z nakreśloną strategią będziesz zdobywał coraz większe doświadczenie i umiejętności zawodowe. Kiedy praca na danym stanowisku nie będzie już dla ciebie wystarczająca, bowiem poczujesz, że przestajesz się w niej rozwijać, powinieneś pomyśleć o zmianie zatrudnienia. Musisz dokładnie przeanalizować, czy masz szansę na awans u dotychczasowego pracodawcy, czy warto jednak zmienić otoczenie.

ścieżka kariery zawodowej, awans, rozwój, podnoszenie kwalifikacji
fot. pixabay.com

W pewnym momencie twoja kariera mocno przyspieszy. Stanie się tak, jeśli ciężko na to zapracujesz codziennym, sumiennym wykonywaniem swoich obowiązków. To w połączeniu z ukończonymi kursami językowymi lub innym szkoleniami podnoszącymi kwalifikacje sprawi, że otworzą się przed tobą nowe możliwości. Jeśli wcześniej skrupulatnie wyznaczysz swoją ścieżkę kariery zawodowej nie będziesz mieć problemu z podejmowaniem optymalnych wyborów.

Raz na 2-3 lata warto dokonać dogłębnego podsumowania przebytej drogi. Zweryfikuj w tym celu swoje zarobki i porównaj je z tymi, które planowałeś osiągać. Odhacz również zrealizowane w tym okresie cele i pochyl się nad tymi, których wykonać się nie udało. Z biegiem czasu twoja kariera zawodowa zacznie się stabilizować na pewnym pułapie – wówczas tylko od ciebie zależeć będzie, czy zadowolisz się tym co już osiągnąłeś, czy zgodnie z planem nadal będziesz starał się rozwijać.

Kiedy twoja kariera zmierzać będzie ku końcowi najbardziej odpowiednia będzie stabilizacja zawodowa. Nie warto wówczas podejmować gwałtownych ruchów i nieprzemyślanych, ryzykownych decyzji – nawet jeśli nie udało ci się w pełni zrealizować nakreślonego wcześniej planu. Zamiast tego lepiej powoli zacząć zastanawiać się nad emeryturą i drobnych celach jakie możesz postawić przed sobą w tym czasie. Po zakończeniu kariery zawodowej możesz przecież oddać się swojemu hobby, na które nie miałeś wcześniej czasu lub podzielić się swoim doświadczeniem z tymi, którzy dopiero planują swoją ścieżkę kariery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here