Ukończyłeś studia i zastanawiasz się co teraz? Dowiedz się jak znaleźć pierwszą pracę i zebrać cenne doświadczenie, które pomoże Ci piąć się po szczeblach kariery.
Koniec studiów – co dalej?
Studia to wspaniały okres, zawsze miło i z utęsknieniem wspominany przez każdego człowieka. To możliwość poznania nowych, interesujących osób, poszerzenia swojej wiedzy, ale też przedłużenia młodzieńczego, pozbawionego nadmiernej odpowiedzialności życia. Z czasem przychodzi jednak moment, kiedy kończą się przywileje bycia studentem i po ukończeniu nauki trzeba rozpocząć poszukiwania pracy. Te bardzo często stają się wręcz katorgą.
Osoby, które w trakcie studiowania czerpały z życia i nie zastanawiały się nad zdobywaniem doświadczenia zawodowego dość często spotykają się ze sporym problemem. Samo ukończenie uczelni nie wystarczy bowiem, by u progu twoich drzwi pojawiła się kolejka chętnych pracodawców, chcących zatrudnić Cię w swojej firmie na wysokim i prestiżowym stanowisku.
Jak znaleźć pracę bez doświadczenia
Niestety z podobnym rozczarowaniem spotykają się również osoby, które w trakcie nauki pracowały dorywczo w restauracji, barze czy w galerii handlowej. Doświadczenie to, mimo że cenne, bardzo często także jest niewystarczające do otrzymania wymarzonej pracy zaraz po zakończeniu studiów. Wielu absolwentów przeżywa na początku swojej drogi zawodowej istne zderzenie ze ścianą. Oczekiwanie na telefon od pracodawcy po złożeniu kilku lub nawet kilkunastu aplikacji na atrakcyjne stanowiska zazwyczaj dłuży się w nieskończoność.

Warto wówczas obniżyć wymagania i nakładaną na siebie presję odniesienia sukcesu. Należy rozejrzeć się za nieco mniej wymagającymi stanowiskami, ofertami pracy dla osób bez doświadczenia i do przeszkolenia oraz za płatnymi praktykami i stażami, które pozwolą zapełnić rubrykę „doświadczenie zawodowe” w twoim CV. Będzie to również doskonała nauka praktycznego wykorzystania wiedzy i dostosowania się do wymagań pracodawcy.
Praca „po znajomości”
Kiedy wśród absolwentów szkół wyższych zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki zrezygnowania i zniechęcenia, często dochodzą oni do różnych wniosków. Zwłaszcza, kiedy kolega lub koleżanka z ławki szybciej niż oni znajdują całkiem niezłe zatrudnienie. Wówczas w ich głowach pojawia się myśl, że inni swoją pracę zapewne dostali „po znajomości”.
Zamiast szukać tanich wymówek lepiej zastanowić się, czy samemu nie ma się kogoś w rodzinie lub wśród znajomych, kto mógłbym pomóc Ci w znalezieniu zatrudnienia. Być może po dogłębnej analizie, przypomnisz sobie o dalekim krewnym, który prowadzi własną działalność i z chęcią przyjmie Cię do swojej kadry.
Pierwsza praca – jakich błędów unikać
Mijają kolejne tygodnie, a ty mimo ogromnych starań wciąż nie możesz znaleźć zatrudnienia? Bardzo łatwo w takiej sytuacji popaść w marazm, odczuwając ogólne przygnębienie. Nadmierna desperacja w takiej sytuacji również nie jest wskazana. Składanie po kilkanaście aplikacji dziennie to nie jest najlepszy pomysł na rozpoczęcie swojej drogi na szczyt. Zawsze lepiej zastanowić się nad popełnionymi błędami i starać się je wyeliminować. Warto zacząć od przeanalizowania i ponownego napisania CV. Być może pominąłeś w nim jakąś istotną informację, przez którą pracodawca nie może się z Tobą skontaktować, lub podałeś adres email, który nie wygląda zbyt poważnie.

W Internecie znaleźć można również wiele ofert pracy, które są niemal idealne z twojego punktu widzenia. Duże wynagrodzenie, elastyczne godziny pracy dostosowane do twoich potrzeb, a to wszystko mimo braku doświadczenia. Brzmi kusząco, jednak zanim wyślesz swoje CV, a wraz z nim swoje dane osobowe, zastanów się czy nie jest to aby fałszywa oferta pracy, stworzona przez oszustów żerujących na naiwności osób szukających wymarzonego zatrudnienia.
Kiedy w końcu zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, warto również dokładnie „prześwietlić” przyszłego pracodawcę, sprawdzić opinię na jego temat w Internecie oraz wypytać o wszystkie interesujące Cię aspekty pracy podczas pierwszego spotkania. Zwróć również uwagę na oferowaną Ci umową oraz jej warunki. Staraj się nie podejmować decyzji pod wpływem emocji.
Mimo, że pierwsza praca zawsze wiąże się z dużym stresem, warto do wszystkiego podchodzić z chłodną głową. Pierwsze dni w nowym otoczeniu nigdy nie są proste. Jeśli jednak udowodnisz pracodawcy, że zależy Ci na zatrudnieniu i sumiennie wywiązujesz się z powierzonych zadań, szybko zyskasz uznanie w jego oczach i być może zapracujesz w przyszłości na pierwszy awans w twojej karierze.