Pandemia koronawirusa bardzo mocno zmieniła obecny rynek pracy. Wielu przedsiębiorców w obawie o zdrowie swoich pracowników oraz w zgodzie z zaleceniami rządu postanowiło ograniczyć kontakty międzyludzkie, przechodząc na pracę zdalną. Dla kogo jest ona wskazana i jakie są jej główne wady i zalety?
Kto może przejść na pracę zdalną?
Niestety nie każdy pracownik może wykonywać swój zawód w domowym zaciszu. Nie ma bowiem możliwości by górnik, fryzjer bądź pracownik produkcyjny przeniósł swoje obowiązki do własnego domu i pracował tam bez kontaktu z innymi ludźmi. Są jednak zawody, których wykonywanie można przenieść poza mury firmy bez większego problemu. Dotyczy to głównie prac biurowych, w których obowiązki równie dobrze można sprawować bez wychodzenia z domu.
Praca zdalna to także świetna okazja m.in. dla osób wychowujących dzieci na połączenie pracy zawodowej z domowymi obowiązkami. Jeśli ma się odpowiednią podzielność uwagi i umiejętność wygospodarowania wystarczającej liczby godzin w tygodniu, można pomyśleć nad rozpoczęciem kariery zawodowej właśnie w takiej formie.
Praca zdalna na stałe – przykłady
Osoby, które cenią sobie komfort pracy oraz ciszę i spokój mogą pracować zdalnie na stałe. Być może pandemia zrewolucjonizuje sposób wykonywania obowiązków zawodowych i nawet po jej zakończeniu część pracowników zdecyduje się na kontynuację swojej kariery w takiej właśnie formie. Istnieje jednak wiele form zatrudnienia, które bez względu na obecną sytuację na świecie wykonuje się w sposób zdalny. Warto im się przyjrzeć, bowiem któraś z nich być może okaże się idealnym sposobem na karierę zawodową właśnie dla Ciebie.
Jeśli pisanie artykułów o różnej tematyce nie sprawia Ci problemów i masz zarazem „lekkie pióro” możesz pomyśleć o pracy jako Copywriter. Wystarczy do tego komputer z dostępem do Internetu oraz głowa pełna pomysłów. Niezbędna będzie też wiedza na temat konkretnej dziedziny życia, bądź umiejętność przekazywania własnych doświadczeń w prosty i przyjazny dla czytelnika sposób. Warto znać również podstawowe pojęcia dotyczące pozycjonowania stron, tak aby w odpowiedni sposób dobierać do artkułów słowa kluczowe.
Ciekawą opcją dla osób świetnie posługujących się różnymi programami komputerowymi jest praca jako programista lub grafik. Potrzebna jest do tego jednak specjalistyczna wiedza oraz umiejętności. Nauka korzystania z danych programów trwać może nawet latami, jednak dla osób zaznajomionych w tym temacie z czasem staje się to proste, jak jazda na rowerze. W Internecie nie brakuje ofert pracy skierowanych właśnie do takich pracowników, którzy swoją pasję mogą zamienić na całkiem dobrze płatne zatrudnienie, wykonując zadania dla zleceniodawców.
Posiadając ciekawe hobby, o którym uwielbia się opowiadać znajomym przy każdej możliwej okazji, można zdecydować się na prowadzenie własnego bloga. Tematyka takich stron jest zależna o indywidualnych preferencji i może dotyczyć chociażby podróżowania, gotowania, motoryzacji, zdrowego trybu życia czy nowinek technologicznych. Ważne, by pasją w ciekawy sposób podzielić się z innymi, tworząc własną społeczność. Im większa ona będzie, tym większe będziesz mieć szanse na niezły zarobek z tytułu wyświetlanych reklam oraz artykułów sponsorowanych.
Wady i zalety pracy zdalnej
Główną zaletą pracy wykonywanej w domu jest przede wszystkim komfort. Chyba każdy we własnych czterech ścianach czuje się pewniej i swobodniej niż za biurkiem w firmie. Wpływa to pozytywnie na naszą kreatywność, zmniejszając przy tym poczucie zmęczenia i stresu. Dodatkowym plusem jest bez wątpienia elastyczność godzin pracy. Jeżeli danego zadania nie musisz wykonać w konkretnym terminie, możesz zabrać się za nie wtedy, kiedy akurat będziesz mieć odpowiednio dużo czasu na jego zrealizowanie.
Dobrą stroną pracy w domu jest również możliwość spędzania większej ilości czasu z rodziną. Tutaj jednak kryje się również pewien problem. Niektórzy domownicy, a zwłaszcza dzieci mogą nie rozumieć, że mimo przebywania w domu ma się na głowie wiele obowiązków zawodowych. Notoryczne odwracanie uwagi od wykonywanych zadań może znacząco wydłużyć czas ich realizacji oraz wpłynąć negatywnie na ich końcowy efekt. Inną z wad takiej formy pracy jest z kolei poziom motywacji. Inaczej pracuje się czując nad sobą presję przełożonego, a zupełnie inaczej kiedy nikt nie widzi, co w danym momencie robisz. Ważna jest zatem umiejętność samodyscypliny i samoorganizacji.
Przed przejściem na pracę zdalną warto jest się na nią wcześniej przygotować. Zaleca się przeanalizowanie wszystkich „za” i „przeciw” i dopiero wtedy podjęcie ostatecznej decyzji. Kiedy jednak zmusza nas do tego sytuacja, wypadałoby zrobić własny rachunek sumienia i zastanowić się gdzie popełniamy błędy i w jaki sposób można je naprawić, tak by przejście na pracę zdalną nie wpływało negatywnie na jej efekty.