Przeszukując Internet w celu znalezienia najbardziej korzystnej z naszego punktu widzenia oferty pracy, bardzo często można się napotkać na zaskakująco korzystne propozycje. Jak należy je traktować? Czy warto złożyć aplikację? W celu uniknięcia rozczarowania przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze wskazówki, w jaki sposób rozpoznać fałszywą ofertę pracy.

Wysokie wynagrodzenie za kilka godzin pracy dziennie – czy aby na pewno?

Korzystając z popularnych wyszukiwarek ofert pracy, z pewnością przynajmniej raz spotkałeś się z ogłoszeniem, które znacząco wyróżniało się na tle innych. Wysokie wynagrodzenie, elastyczne godziny pracy dostosowane do twoich potrzeb, zdecydowanie niższy niż zazwyczaj tygodniowy czas pracy, a wszystko to za proste czynności, które możesz wykonywać bez wychodzenia z domu. Brzmi sympatycznie, prawda? Kto nie chciałby przecież dobrze zarabiać, pracując raptem kilka godzin dziennie i to w dodatku w domowym zaciszu, bez żadnej presji. Niestety wiele tego typu ofert to zwykłe naciąganie potencjalnych pracowników.

Zanim wyślesz swoje CV dwa razy się zastanów

Nie sposób nie zachwycić się za pierwszym razem taką ofertą. Ważne, by chęć zarabiania dużych pieniędzy nie przyćmiła jednak twojej czujności. Zanim zdecydujesz się wysłać swoje CV potencjalnemu pracodawcy, porządnie się zastanów i kolejny raz przeanalizuj treść ogłoszenia. Czy twoja praca, bez uprzedniego przeszkolenia, z dala od biura firmy (o ile takowe w ogóle istnieje), wykonywana wtedy, kiedy masz na nią ochotę jest aby na pewno warta tak wysokiego wynagrodzenia? Jakie inne korzyści może czerpać druga strona z tytułu twojej pracy?

oferty pracy, wyłudzanie danych, praca, fałszywe oferty pracy,
fot. pixabay.com

W głowie powinna zapalić Ci się od razu czerwona lampka, sygnalizująca potencjalne zagrożenie. A co jeśli ogłoszeniodawcy wcale nie zależy na tobie i wykonywanej przez ciebie pracy, a jedynie na danych osobowych, które marząc o idealnym zatrudnieniu wyślesz mu bez zastanowienia? Do jakich celów, innych niż proces rekrutacji mogą one zostać wykorzystane? Warto się nad tym zastanowić, zanim podejmie się pochopną decyzję.

Jak sprawdzić prawdziwość oferty?

Jeśli nie chcesz paść ofiarą oszustów wyłudzających dane osobowe, powinieneś wiedzieć w jaki sposób odróżnić można prawidłową ofertę od tej fałszywej, która od początku wydaje Ci się podejrzana. Po pierwsze zwróć uwagę na warunki umowy. Jeśli są one zdecydowanie zbyt atrakcyjne w stosunku do wymagań, to jest to pierwszy argument przemawiający na niekorzyść. Po drugie, jeśli w ofercie nie ma informacji jakiego przedsiębiorstwa ona dotyczy, również powinno wzbudzić to twoje podejrzenia. Warto zweryfikować także numer NIP, REGON oraz adres firmy, w celu sprawdzenia, czy przedsiębiorstwo w ogóle istnieje.

oferty pracy, wyłudzanie danych, praca, fałszywe oferty pracy,
fot. pixabay.com

Wiele informacji o pracodawcy znaleźć można w Internecie. Na wielu portalach wyszukać można opinie innych pracowników, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Na ich podstawie można wyrobić sobie wstępną opinię o danym pracodawcy, w szczególności kiedy zdecydowana większość komentarzy jest negatywna. Niemal każda firma prowadzi również swoje profile w serwisach społecznościowych. Warto zajrzeć również tam, by sprawdzić ile osób obserwuje daną firmę i jaki jest odzew pod udostępnianymi postami.

Sprawdzić można również wiele innych informacji i danych, jak chociażby to, do kogo należy podany numer telefonu, jaki adres mailowy podał ogłoszeniodawca (czy jest to adres firmowy, czy pochodzi z bezpłatnych domen) i co istotne, czy firma prowadzi swoją stronę internetową.

Decyzja należy do Ciebie

Jeżeli nie masz pewności, czy podana oferta jest w pełni prawidłowa, a wysłanie CV bezpieczne, zawsze możesz napisać do takiego ogłoszeniodawcy wiadomość z prośbą o podanie większej liczby informacji oraz wyjaśnienie kilku zastanawiających Cię kwestii, nie wysyłając zarazem swojego CV. Zrób to dopiero, kiedy będziesz mieć pełne przekonanie o autentyczności danej oferty i firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here