Zastanawiasz się, w jaki sposób zaplanować swoje wydatki, by pod koniec miesiąca nie brakowało Ci pieniędzy na przyjemności? A może chcesz odłożyć trochę gotówki na nowe auto lub wakacyjny wyjazd z całą rodziną? Sprawdź, jak zaplanować domowy budżet, by móc korzystać z niego w sposób wydajny.

Każdy z nas marzy o pełnym koncie bankowym oraz braku ograniczeń finansowych. Mamy bowiem wiele marzeń, których realizacja wymaga od nas posiadania odpowiednich środków. Pogodzenie codziennych wydatków z oszczędzaniem wcale nie jest jednak takie trudne jak mogłoby się wydawać. Wystarczy bowiem dokładnie przeanalizować jakie mamy możliwości finansowe oraz wskazać te wydatki, do których zmniejszenia możemy dążyć.

Określenie wysokości budżetu domowego

Załóżmy, że przykładowa rodzina Państwa Kowalskich składa się z małżeństwa oraz dwójki dzieci w wieku szkolnym. Pan Kowalski pracuje na pełen etat, natomiast Pani Kowalska łączy pracę na pół etatu z wychowywaniem potomków. Ich miesięczny budżet domowy może więc wynosić około 5500 złotych netto miesięcznie, na co składa się wynagrodzenie ojca w wysokości 3000 złotych netto, wynagrodzenie matki w wysokości 1500 złotych, a także świadczenia 500+ na dwoje dzieci, czyli łącznie 1000 złotych. Zakładamy, że rodzina ta nie posiada żadnych innych przychodów finansowych.

Rozliczanie podatku w Holandii

Szacowane miesięczne wydatki rodziny

Przyjmijmy, że wspomniana rodzina wzięła kredyt na zakup mieszkania i co miesiąc spłaca ratę w wysokości 1800 złotych. Dodatkowe opłaty za czynsz, media itp. wynoszą w granicach 500 złotych. Według wyliczeń Państwa Kowalskich wydatki na pożywienie w skali miesiąca wynoszą z kolei 1200 złotych, natomiast pozostałe wydatki związane z przyjemnościami, pozostałymi opłatami i okolicznościowymi potrzebami to następne 1500 złotych. Państwo Kowalscy odkładają również w każdym miesiącu po 100 złotych na kontach oszczędnościowych dla każdego z dzieci. Łącznie daje to sumę kosztów rzędu 5200 złotych. Z wynagrodzenia pozostaje więc średnio 300 złotych, które zostają w kieszeni przeciętnej polskiej rodziny. Na tym przykładzie warto zastanowić się co można zmienić w naszym zarządzaniu budżetem, by wykorzystywać go w bardziej wydajny sposób.

Jak zaoszczędzić pieniądze?

Istnieją różne sprawdzone sposoby na oszczędzanie. Jedni rezygnują z przyjemności, zastępując wizyty w restauracji domowymi obiadami. Inni zaś kontrolują swoje wydatki podczas rodzinnych wizyt w galeriach handlowych. W zależności od twojego stylu życia i zasobności portfela, sposoby na oszczędzanie uzależnione powinny być od indywidualnych potrzeb i możliwości. Warto jednak skupić się na zbędnych wydatkach, które niewiele wnoszą do naszego życia, a mogą odciążyć nieco nasz budżet.

fot. pixabay.com

Być może inny dostawca usług telekomunikacyjnych oferuje niższe stawki niż aktualny, albo sklep, w którym robisz codzienne zakupy ma ceny nieporównywalnie wyższe od hipermarketów. Nawet tak proste zmiany pozwolą Ci zaoszczędzić nieco pieniędzy, jeśli twoja sytuacji finansowa nie jest zbyt dobra. Nie powinno się jednak oszczędzać na swoich pasjach oraz zainteresowaniach najbliższych. To, co sprawia, że się rozwijamy i daje nam satysfakcję może się bowiem zwrócić w przyszłości ze zdwojoną siłą. Zamiast rezygnować z kursu tańca córki lub szkółki piłkarskiej syna, być może lepszym rozwiązaniem będzie zaoszczędzenie chociażby na paliwie i wybór spaceru zamiast dojazdów do pracy lub sklepu autem – zwłaszcza, gdy nie są to duże odległości.

Nie bądź rozrzutny

Jeśli twoja sytuacja finansowa nie jest zła, jednak mimo posiadanych pieniędzy ciągle Ci ich brakuje, być może warto pomyśleć o ścisłym kontrolowaniu swoich wydatków. Kiedy zapiszesz na kartce wszystkie swoje miesięczne koszty, być może uświadomisz sobie, że zakup kolejnych butów, gry komputerowej czy zbędnych akcesoriów o niskiej przydatności nie jest najlepszym rozwiązaniem. Otrzymanie wypłaty nie oznacza przecież, ze już tego samego dnia musisz wpaść w szał zakupów lub rozpocząć świętowanie w pobliskim pubie. Mając więcej pieniędzy w danym momencie, wydaje nam się, że stać nas na wszystko, niestety wraz z końcem miesiące okazuje się, że wiele wydatków było jednak zbędnych.

Planowanie miesięcznego budżetu

Po otrzymaniu wynagrodzenia za pracę w pierwszej kolejności powinieneś uregulować wszystkie rachunki i opłaty. Dopiero pozostałą część możesz podzielić pomiędzy wydatki niezbędne jak np. wyżywienie oraz opcjonalne związane z realizowaniem pasji, rodziną i przyjaciółmi. Ważne jest jednak, by pozostawić część środków na wypadek nagłych, nieprzewidzianych sytuacji. Tylko dobrze rozplanowany budżet pozwoli Ci uniknąć przykrych sytuacji pod koniec miesiąca, kiedy twój portfel zacznie świecić pustkami w najmniej oczekiwanym momencie.

Zobacz także:
Jakie składki potrącane są z naszych wynagrodzeń? Wynagrodzenie brutto a netto
Podatki lokalne – charakterystyka i rodzaje
Rodzaje i charakterystyka opłat lokalnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here