Mimo że warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest jedną z największych w Europie Centralnej i Wschodniej, to wiele inwestorów z Polski jest bardziej zainteresowanych giełdą amerykańską. Jak zacząć inwestować na giełdzie w USA?

Dlaczego warto wybrać giełdę amerykańską?

Google, Apple czy Amazon – to tylko kilka spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie. Powodów, dla których inwestorzy z całego świata (w tym Polski) są zainteresowani giełdą w USA, jest jednak więcej:

  • łatwy dostęp do informacji, które mają wpływ na notowania spółek – ma to związek m.in. z bardziej rozbudowanymi działami informacji ekonomicznych w prasie,
  • liczni eksperci – dzielą się oni swoimi obserwacjami i prognozami, często też zdradzają, w jaki sposób inwestują swoje środki,
  • dostęp do wielu narzędzi – mowa tu o takich narzędziach, które znacznie ułatwiają inwestorom obrót akcjami, funduszami ETF czy innymi instrumentami.

Giełda amerykańska charakteryzuje się przy tym dużą płynnością. Jednocześnie niektórzy inwestorzy (zwłaszcza początkujący) błędnie zakładają, że zakup akcji wielkich amerykańskich korporacji to prosty sposób na zarobek. Nawet w przypadku dużych spółek nie można mieć pewności, że ich notowania nie spadną, w efekcie czego wygenerowana zostanie strata.

Gdzie założyć rachunek maklerski z myślą o giełdzie amerykańskiej?

Jeżeli należysz do grona inwestorów, którzy chcą inwestować na giełdzie amerykańskiej, możesz zastanawiać się, gdzie założyć rachunek maklerski. Nie musisz wybierać domu maklerskiego działającego na terenie Stanów Zjednoczonych – równie dobrze może to być europejski podmiot, który ma w swojej ofercie akcje amerykańskich spółek.

Porównując oferty rachunków maklerskich, zwróć uwagę na:

  • wysokość miesięcznych opłat – możesz płacić m.in. za prowadzenie rachunku maklerskiego, a także zostać zobowiązany do zasilenia początkowego w określonej kwocie, np. 5000 dolarów,
  • wysokość prowizji, spreadów i innych opłat związanych z przeprowadzanymi transakcjami – będą one miały wpływ na wysokość uzyskanych przez Ciebie dochodów,
  • bezpieczeństwo – można je rozpatrywać na różnych płaszczyznach; warto sprawdzić m.in. czy aktualni inwestorzy mogą skorzystać ze wsparcia ekspertów, nie tylko w zakresie kwestii technicznych.

Jak inwestować w akcje firm z giełdy USA?

Amerykańska giełda oferuje duże możliwości w zakresie inwestowania. Jeżeli myślisz właśnie o tej giełdzie, wcale nie musisz kupować akcji wybranych spółek – możesz też skorzystać z rozwiązań alternatywnych. Należą do nich:

  • kontrakty CFD – kontrakty na różnice kursowe wykorzystują dźwignię finansową i dlatego są dedykowane głównie doświadczonym inwestorom,
  • fundusze ETF – cieszą się one coraz większą popularnością m.in. ze względu na niższe koszty oraz możliwość inwestowania w akcje wielu spółek.

Bez względu na to, w co planujesz inwestować na giełdzie USA, musisz pamiętać o ryzyku. Aby zminimalizować straty, postępuj zgodnie z podstawową zasadą, czyli dywersyfikuj portfel inwestycyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here