Przychodzi taki moment w trakcie kariery zawodowej, w którym wykonywanie dotychczasowych obowiązków nie pozwala na dalszy rozwój. Wówczas w głowie zaczyna kiełkować myśl o poproszeniu szefa o awans na wyższe stanowisko, a przy tym podwyżkę wynagrodzenia. Zanim jednak podejmiesz się takiej rozmowy, zastanów się najpierw, czy aby na pewno spełniasz wszystkie kryteria warunkujące awansem.

Niemal każdy pracownik marzy o pięciu się po szczeblach kariery zawodowej i dojściu na sam szczyt. Wytyczona ścieżka kariery niestety nie zawsze zgodna jest z rzeczywistością. Bywa bowiem, że praca, która miała być tylko krótkim etapem Twojej kariery, pochłonęła już kilka lat życia zawodowego sprawiając, że zaczyna się odczuwać skutki braku rozwoju zawodowego. Jeśli marzy się o podwyżce za dobrze wykonywaną pracę lub awansie na wyższe stanowisko, należy zrobić w głowie mały rachunek sumienia i upewnić się, czy rzeczywiście zasługuje się na takie wyróżnienie.

Staż pracy

Istotną kwestią, warunkującą otrzymanie podwyżki lub awansu jest staż pracy u danego pracodawcy. Jeśli jest się zatrudnionym na danym stanowisku krócej niż rok, a w dodatku nie posiada się zbyt dużego doświadczenia zawodowego szanse na powodzenie są niewielkie. W zależności od charakteru pracodawcy i jego postrzegania wykonywanej przez Ciebie pracy, może uznać on Cię zarówno za osobę ambitną i charyzmatyczną, ale też taką, która jest zbyt pewna siebie i nie potrafi realnie ocenić sytuacji, w której się znajduje.

Warto więc przed ewentualną rozmową popracować nieco dłużej na danym stanowisku i zastanowić się ile lat pracują już inni współpracownicy, którzy również mogą myśleć o awansie lub podwyżce. Być może to właśnie oni są w pierwszej kolejności brani pod uwagę, a Ty będziesz musiał pokornie poczekać na swoją szansę.

fot. pixabay.com

Kwalifikacje zawodowe

Zastanów się jakich umiejętności i wykształcenia zawodowego wymaga od Ciebie praca, którą aktualnie wykonujesz. Teraz porównaj to ze stanowiskiem, na które chciałbyś awansować w przyszłości. Jeśli rozbieżności są na tyle duże, że Twoje dotychczasowe umiejętności i zdobyte wykształcenie nie są wystarczające, musisz na jakiś czas odłożyć swoje marzenia na bok.

Niektórzy pracownicy wykonują swój zawód przez wiele lat, a mimo to nigdy nie doczekali się awansu. Może mieć na to wpływ właśnie wspomniany czynnik. Warto pomyśleć więc nad studiami zaocznymi lub kursami dokształcającymi, podwyższającymi twoje kompetencje. Oczywiście kierunek studiów, jak i kursy powinny być adekwatne do stanowiska, na które się aspiruje. Jeśli Twój przełożony zobaczy, że mimo wykonywanej pracy, nadal starasz się rozwijać i kształcić z pewnością w dłuższej perspektywie czasu to doceni. Jeśli jednak umknie to jego uwadze lub co gorsza zostanie to przez niego zignorowane, być może inny pracodawca to doceni. Awans na wyższe stanowisko i zarazem podwyżka wynagrodzenia nastąpi wówczas poprzez zmianę zatrudnienia.

Charyzma i relacje ze współpracownikami

Kolejną ważną umiejętnością, należącą do grupy tzw. kompetencji miękkich jest zdolność do nawiązywania kontaktów międzyludzkich oraz dobre zarządzanie zasobami ludzkimi. Być może na stanowisku, na które aspirujesz właśnie ten czynnik ma kluczowe znaczenie. Mówiąc krótko, liczy się to w jaki sposób komunikujesz się ze współpracownikami. Ważne jest zatem, czy darzycie się wzajemnym szacunkiem, a także czy wzbudzasz ich zaufanie i jesteś w stanie zarządzać ich pracą. Dobry lider powinien bowiem mieć wiele cech przywódczych, ale też charyzmę, pozwalającą na przewodzeniu grupie. Powinno być to naturalne i niewymuszone zajmowanym stanowiskiem.

spółka, biznes, zespół,
fot. pixabay.com

Rozmowa z pracodawcą

Jeśli uważasz, że spełniasz wszystkie te kryteria i chcesz porozmawiać z szefem o awansie lub podwyżce, musisz zwrócić uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim musisz przygotować się merytorycznie i mieć odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania. Sprawisz dzięki temu wrażenie pewnego siebie i gotowego do podjęcia nowego wyzwania. Pamiętaj również o odpowiednim ubiorze, w zależności od zajmowanego stanowiska. Warto wybrać również moment, w którym szef nie jest zajęty ważnymi sprawami, tak by nie przeszkadzać mu w wykonywaniu obowiązków.

Być może znaczenie będzie miało również to w jakim będzie on humorze danego dnia. Kiedy zobaczysz, że jest on z jakiegoś powodu zły, przełóż rozmowę na inny termin. Podczas jej trwania postaraj się ukryć stres i nie wywierać zbędnej presji. Agresywne narzucanie swoich racji raczej nie przyniesie upragnionego rezultatu. Postaw się również w jego roli i zastanów, czy na jego miejscu opłacalne i zasłużone byłoby przyznanie Ci podwyżki lub awansu. Bez względu na rezultat rozmowy podziękuj przełożonemu za poświęcony czas i pożegnaj się z nim w miłej atmosferze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here