Oszczędzanie od zawsze było oznaką mądrości i gospodarności. W obecnych, dość niepewnych czasach stało się jednak dla wielu koniecznością. W trosce o własną przyszłość i bezpieczeństwo wiele osób zdecydowało się na odłożenie części środków finansowych na tzw. „czarną godzinę”. W tym artykule przedstawimy kilka prostych, lecz skutecznych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy.

Na czym można oszczędzać pieniądze?

Może zabrzmi to dość banalnie, ale prawdą jest, że pieniądze zaoszczędzić można niemal na wszystkim. Oczywiście są pewne granice, bowiem oszczędności nie mogą sprawić, że nagle przestaniemy dbać o rodzinę, zdrowie czy higienę. Pandemia koronawirusa zmieniła nieco postrzeganie pieniądza, jednak nadal bez wyrzutów sumienia wydajemy mnóstwo pieniędzy na rzeczy zupełnie niepotrzebne lub takie, które można nabyć dużo mniejszym kosztem.

Oszczędzać można na wielu płaszczyznach codziennego życia. W słoneczne, ciepłe dni zamiast auta, jako środek komunikacji wybrać można rower, komunikację miejską lub nieco dłuższy spacer. Pozwoli to na zaoszczędzenie w skali miesiąca dość sporej sumy, którą wydałoby się na zużycie paliwa. Można również dojeżdżać do pracy ze znajomymi jednym autem, co także pozwoli zaoszczędzić Wam nieco pieniędzy.

Dobrym sposobem na nieprzepłacanie jest porównywanie cen produktów w sklepach i wybieranie najtańszego rozwiązania. Warto więc obserwować oferty różnych producentów sprzedających te same produkty i dokonywać zakupów tam, gdzie ceny są najkorzystniejsze.

fot. pixabay.com

Innym sposobem na oszczędności może być rzucenie palenia. Jeśli wydajesz mnóstwo pieniędzy na papierosy, z pewnością Twój domowy budżet poczuje ulgę, kiedy zerwiesz z nałogiem. Pozwoli to także na podreperowanie zdrowia, zmniejszając ryzyko zachorowania na raka płuc. Walka z nałogiem nigdy nie jest prosta, jednak warto spróbować, bo niesie to ze sobą same korzyści. Podobnie sprawa ma się z alkoholem.

Skuteczną formą oszczędzania jest kontrolowanie wydatków. Przed wyjściem na zakupy przygotuj sobie dokładnie wypunktowaną listę produktów, które w danym momencie będą Ci potrzebne. Staraj się nie kupować na zapas i nie wpadać w wir wyprzedaży i promocji. Dodatkowe przekąski nie dość, że obciążą budżet, to w dodatku negatywnie wpłyną na zdrowie. Zakup kolejnej pary butów również nie jest najlepszym pomysłem, jeśli w planach masz zaoszczędzenie pieniędzy. Trzymaj się zatem założeń ustalonych w domu i nie zwracaj uwagi na pozostałe towary dostępne na sklepowych pólkach.

Warto również przyjrzeć się miesięcznych opłatom i rachunkom. Zastanów się w jaki sposób możesz zaoszczędzić wodę i prąd, co przełoży się na niższe opłaty. Każdy o tym wie, lecz nie każdy pamięta, by gasić światło w pomieszczeniach, w których się nie przebywa oraz nie zużywać zbyt dużo wody, np. zakręcając kran podczas mycia zębów. Może w skali miesiąca nie wygeneruje to dużych oszczędności, ale w skali roku będą już one zauważalne.

podatki, finanse
fot. pixabay.com

Osoby często odwiedzające restauracje, mogą ponadto pomyśleć o samodzielnym gotowaniu w domu. Wiązało się to będzie ze znaczącymi oszczędnościami, oczywiście w zależności od częstotliwości oraz kosztów dotychczasowych wizyt. Obiady i kolacje przygotowywane we własnej kuchni mogą być równie smaczne, jak te w drogich restauracjach, ale z pewnością nie będą tak obciążające dla domowego budżetu.

Na jaki cel i w jaki sposób można oszczędzać?

Jeśli oszczędzanie samo w sobie nie jest dla Ciebie wystarczającą motywacją, możesz pomyśleć na jaki cel przeznaczysz uzbierane środki. W zależności od stopnia zmian, może być to nowy telewizor, rodzinna wycieczka lub kurs językowy, o którym od dawna marzyłeś. Każdego zmotywować może co innego, jednak ważne, by rzeczywiście działało to na wyobraźnię.

Zaoszczędzone pieniądze przechowywać możesz w domu, w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu, na koncie bankowym lub koncie oszczędnościowe. Te ostatnie rozwiązanie nie dość, że zagwarantuje Ci bezpieczeństwo przechowywania środków, to w dodatku pozwoli je pomnożyć, dzięki oferowanemu oprocentowaniu. Z reguły nie jest ono zbyt wysokie, jednak zawsze jest to korzystniejsze rozwiązanie, niż trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here