Praca, która sprawiała Ci zawsze wiele radości od jakiegoś czasu stała się utrapieniem? Wstajesz rano i nie masz ochoty pracować? Być może masz do czynienia z wypaleniem zawodowym. Sprawdź, w jaki sposób rozpoznać jego objawy oraz poradzić sobie z tym problemem.
Długotrwałe wykonywanie tych samych obowiązków, w dodatku w tym samym miejscu może wiązać się ze zniechęceniem i utratą przyjemności z wykonywanego zawodu. Monotonia i schematyczność realizowania obowiązków każdemu może dać się we znaki. Czasami jednak ma się wrażenie, że doszło się do ściany, a praca, która kiedyś była pasją i sprawiała ogromną przyjemność, obecnie stała się męczącym problemem. Co robić w takich przypadkach? Kogo dotyczyć może wypalenie zawodowe?
Z czego wynika wypalenie zawodowe?
Główną przyczyną wypalenia zawodowego może być wspomniane wcześniej długotrwałe wykonywanie tych samych obowiązków. Brak zmian niosących nowe impulsy do działania mogą skutkować w dłuższej perspektywie uczuciem znużenia i zniechęcenia. Obowiązki, które na co dzień sprawowało się z uśmiechem na ustach w przypadku wypalenia zawodowego z czasem zaczynają potęgować uczucie znudzenia, a momentami wręcz złość. Bardzo często taki stan rzeczy wywoływać może brak rozwoju zawodowego. Każdy ambitny pracownik marzy o ścieżce rozwoju zawodowego prowadzącej go na sam szczyt. Kiedy jednak ugrzęźnie się w jednym miejscu na dość długi okres czasu, ma się wrażenie nie stabilizacji, a właśnie braku poszerzania swoich horyzontów.
Kto może być narażony na wypalenie zawodowe?
Z wypaleniem zawodowym spotkać się może niemal każdy pracownik. Najczęściej dotyka ono jednak pewne grupy zawodowe, wykonujące swoje obowiązki niemal niezmiennie od wielu lat oraz te mające stały kontakt z ludźmi. Zaliczyć do nich można m.in. lekarzy, nauczycieli, pielęgniarki czy pracowników socjalnych. Wypalenie zawodowe spowodowane może być także ciągłym, nieustannym stresem oraz braku czasu na regenerację sił.
Objawy wypalenia zawodowego
Poza typowym objawami wypalenia zawodowego, wiążącymi się z brakiem satysfakcji z wykonywanej pracy, która wcześniej sprawiała przyjemność wyróżnić można również kilka innych. Są to przede wszystkim problemy z zasypianiem, koszmary senne, bóle brzucha i głowy, podwyższone ciśnienie, a także problemy z koncentracją i nerwowość. U każdego pracownika wypalenie zawodowe może objawiać się w inny sposób, jednak zazwyczaj wiąże się to z podobnymi problemami.
Wypalenie zawodowe podzielić można na trzy etapy. Pierwszy z nich charakteryzuje się ciągłym zmęczeniem i brakiem motywacji do pracy. Pracownik czuje wówczas, że praca zbytnio angażuje jego siły i tych brakuje mu na życie prywatne. W drugim etapie pracownik zaczyna odczuwać obojętność. Jest mu niemal wszystko jedno, w jaki sposób wykona swoje zadanie, nie przejmuje się zdaniem innych i dystansuje się od pozostałych współpracowników. Klientów traktuje chłodno, przestaje przejmować się ich uwagami i nie czuje z nimi żadnej więzi. W ostatniej fazie pracownik winę za całą sytuacje zaczyna zrzucać na siebie, obarczając się za brak zaangażowania. Pojawia się zwątpienie we własne umiejętności i pogorszenie nastroju. Wówczas pracownik z reguły myśli o zmianie zawodu.
Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Sposobów na radzenie sobie z wypaleniem zawodowym jest kilka. Przede wszystkim przy pierwszych jego objawach należy zastanowić się w jaki sposób radzić sobie ze stresem. Może być to chociażby ciekawe zajęcie absorbujące uwagę po pracy jak np. kurs tańca, bieganie, jazda na rowerze, czy gotowanie. Jeśli odkryjesz w sobie pasję, która da Ci energię do działania i wzbudzi w Tobie zainteresowanie, przełoży się to również na życie zawodowe.
W przypadku nasilającego się wypalenia zawodowego, będącego już w zaawansowanym stadium niezbędna okazać się może wizyta u psychologa. Rozmowa z nim oraz wspólne rozwiązanie problemu to często jedno z najlepszych posunięć. Być może nadszedł czas na przebranżowienie się i poszukanie nowych bodźców w innym zawodzie. Pomóc w tym mogą kursy doszkalające i krótkie szkolenia, pozwalające zyskać nowe umiejętności. Nowy start może całkowicie odmienić Twoje nastawienie do pracy oraz sprawić, że znowu zaczniesz czerpać z niej radość.