Dla wielu rodzin prowadzenie własnego, familijnego biznesu to nie tylko pomysł na życie, ale też możliwość zacieśniania więzi i wspólnego spędzania czasu. Rodzinne biznesy funkcjonują od wielu lat, a niektóre z nich przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jeśli planujecie otworzyć podobne przedsiębiorstwo, jednak nie macie gotowego pomysłu lub zastanawiacie się jakie wady i zalety ma taka działalność, ten artykuł może okazać się dla Was przydatny.
Duże przedsiębiorstwa, odgrywające znaczącą rolę na rynku również są przedsiębiorstwami rodzinnymi, choć znaczna część z nich rozpoczynała jako mała, lokalna działalność, która przez lata rozwijała się i umacniała swoją pozycję w oczach konsumentów w coraz szerszym kręgu. Wśród znanych światowych marek, działających jako przedsiębiorstwa rodzinne znajdują się chociażby Ford Motor Company, czyli koncern samochodowy założony przez Henry’ego Forda, który powstał w Detroit w USA w 1904 roku, a także Volkswagen Group, czyli koncern motoryzacyjny pochodzący z Niemiec, założony w 1937 roku.
Do najbardziej znanych polskich biznesów rodzinnych zaliczyć można z kolei Black Red White, grupę meblarska Tadeusza Chmiela z 1991 roku czy producenta kosmetyków i leków Ziaja, firmę założoną przez Aleksandrę i Zenona Ziaja w 1989 roku. Równie znanymi polskimi firmami rodzinnymi są także Drutex, LPP czy Apart.
Zalety biznesów rodzinnych
Prowadzenie biznesu rodzinnego niesie ze sobą wiele korzyści. Podstawową zaletą prowadzenia takiego przedsiębiorstwa jest praca w miłym i rodzinnym gronie. Wspólne spędzanie czasu z najbliższymi, a przy tym rozwijanie własnych pasji i zainteresowań to zawsze dobre i skuteczne połączenie. Jeśli biznes dotyczy tego, w czym jako rodzina czujecie się najlepiej i co sprawia Wam przyjemność, praca stanie się lekka i przyjemna. Pracownikami w rodzinnych biznesach nie są tylko członkowie rodziny.

Kiedy firma rozwija się, stawiając przed sobą nowe cele i wyzwania, bardzo często do pomocy niezbędne są kolejne pary rąk. Specyfika rodzinnych biznesów i ogólnie firm o rodzinnej kulturze organizacyjnej preferuje zatrudnianie osób z bliskiego otoczenia, tak więc poza rodziną również znajomych i przyjaciół. Głównym założeniem poza dobrze wykonywaną pracą jest bowiem dobra komunikacja i wzajemny szacunek.
Dużym atutem prowadzenia takiej działalności jest także wzajemne wsparcie. Członkowie rodziny doskonale zdają sobie sprawę ze swoich problemów i dzięki wspólnemu spędzaniu czasu, rozwiązują je we własnym gronie. Zatrudniając do pracy członków rodziny minimalizuje się również ryzyko oszustwa, a wizerunek takiej firmy sprawia, że jest ona wiarygodna w oczach klientów, którzy z reguły doceniają podtrzymywanie rodzinnych tradycji.
Wady biznesów rodzinnych
Każdy rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej ma swoje zalety, ale też wady. Najważniejszą wadą prowadzenia biznesu rodzinnego jest ryzyko upadłości firmy, co wiąże się z utratą majątku całej rodziny i pozbawieniem jej źródeł finansowych. Niestety dość często problemem jest również przenoszenie problemów rodzinnych do pracy. Kiedy członkowie rodziny pokłócą się pomiędzy sobą podczas spotkania lub imprezy rodzinnej, ma to ogromny wpływ na wykonywaną przez nich pracę. Oddzielenie spraw prywatnych od zawodowych w przypadku biznesu rodzinnego jest znaczenie trudniejsze niż bywa to w innych typach przedsiębiorstw.

Problem pojawia się także, kiedy jeden z pracowników, będący członkiem rodziny nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, wykonując pracę niestarannie i zbyt wolno. Z jednej strony nie wypada zwalniać z pracy własnego wujka lub cioci, z drugiej zaś nie przynosi on przedsiębiorstwu wymiernych korzyści. Podobnych problemów z czasem może pojawić się więcej.
Pomysły na rodzinny biznes
Firma rodzinna w obecnych czasach może zajmować się praktycznie wszystkim. Przez wiele lat popularnym pomysłem na przedsiębiorstwo familijne była firma budowlana, sprzątająca czy mały sklep lokalny. Wiele z nich nadal funkcjonuje i rozwija swoją działalność, zatrudniając nowych pracowników. Niestety część z różnych przyczyn, głównie finansowych przestała istnieć. Ciekawym pomysłem na własną małą działalność może być piekarnia lub cukiernia. Świeże wypieki zawsze kuszą klientów i jest na nie nieustający popyt. W takiej firmie niezbędne byłyby minimum trzy osoby zajmujące się produkcją wypieków, jedna osoba zajmująca się sprzedażą oraz jedna od spraw organizacyjno-logistycznych, która zajmowałaby się dostawami i rozliczeniami.
Innym pomysłem może być również kwiaciarnia. Jeśli w twojej rodzinie rozmowy często dotyczą uprawianych przez Was ogrodów kwiatowych, taka forma biznesu byłaby świetnym rozwiązaniem. Ciekawymi pomysłami na rodzinną firmę może być również organizowanie wesel, restauracja, produkcja dekoracji i gadżetów domowej roboty, agroturystyka, aranżacja mieszkań czy sklep odzieżowy.
Czytaj również: Ciekawe pomysły na własną działalność gospodarczą