Wypalenie zawodowe to problem, który dotyka pracowników w każdej branży i bez względu na rodzaj wykonywanych zadań. Cierpią na nie zarówno menedżerowie/menadżerki, właściciele/właścicielki jak i zatrudnieni na niższych stanowiskach. Wypalenie prowadzi do spadku motywacji, zmniejszenia produktywności, a w skrajnych przypadkach do konieczności długotrwałego leczenia. Dlatego też dbanie o well-being jest priorytetem dla nowoczesnych, otwartych na ludzi firm. Czym jest well-being, jak rozpoznać symptomy wypalenia zawodowego i jakie działania można podjąć, aby mu zapobiegać?
Czym jest well-being?
Well-being w środowisku firmowym oznacza dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny pracowników/pracowniczek. To coś więcej niż brak choroby – to aktywne działanie na rzecz zdrowia i satysfakcji z życia zawodowego. Well-being obejmuje różne aspekty, takie jak:
- Zdrowie fizyczne, które należy rozumieć jako właściwą profilaktykę zdrowotną, ergonomiczne stanowisko pracy, dostęp do opieki medycznej i promowanie zdrowego stylu życia.
- Zdrowie psychiczne, czyli m.in. zarządzanie stresem, wsparcie psychologiczne, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.
- Satysfakcja społeczna, osiągana poprzez budowanie pozytywnych relacji w pracy, wsparcie ze strony współpracowników/współpracowniczek i przełożonych, a także tworzenie przyjaznej atmosfery pracy.
- Satysfakcja zawodowa, która dotyczy zarówno adekwatnego poziomu wynagrodzenia, jak i poczucia sensu w wykonywanych obowiązkach.
Zobacz również: https://www.impactinternational.com/pl/blog/jak-liderzy-moga-zapobiegac-wypaleniu-zawodowemu-w-zespolach
Jak rozpoznać symptomy wypalenia zawodowego?
Wypalenie zawodowe objawia się na różne sposoby. Nie zawsze jednak, szczególnie w dużych firmach, menedżerowie/menadżerki i liderzy/liderki są w stanie rozpoznać je możliwie szybko. Warto jednak zwrócić uwagę na najczęstsze symptomy, którymi są m.in.:
- ciągłe zmęczenie,
- brak motywacji,
- spadek efektywności,
- powracające problemy zdrowotne,
- izolacja społeczna.
Zapobieganie wypaleniu zawodowemu w praktyce
Wobec wielu czynników, które mogą powodować wypalenie zawodowe, firmy powinny zwalczać to zjawisko wieloaspektowo, dostosowując kulturę organizacyjną tak, aby promować well-beingu pracowników/pracowniczek. Jakie działania warto podjąć?
- Promowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, poprzez elastyczne godziny pracy: umożliwianie pracy zdalnej, nacisk na wykorzystywanie urlopów, przerw czy zwolnień lekarskich, jasne zasady przydzielania zadań.
- Tworzenie wspierającego środowiska pracy, które jest otwarte na kulturę feedbacku i budowanie silnych, pozytywnych relacji.
- Umożliwianie rozwoju osobistego i zawodowego poprzez np. programy rozwojowe i otwarte, klarowne ścieżki kariery.
- Dbałość o jasną i otwartą komunikację w organizacji, która pomaga zapobiegać nieporozumieniom i budować zaufanie.
- Regularne monitorowanie well-beingu pracowników/pracowniczek i ocena wprowadzanych działań pozwala na bieżąco reagować na pojawiające się problemy.
W związku z powyższym well-being pracowników/… to kluczowy element kultury organizacyjnej w firmie, która chce tworzyć dobre, przyjazne i efektywne środowisko pracy. Pozwala to na skuteczne zapobieganie wypaleniu zawodowemu – pracownicy/pracowniczki, którzy czują się dobrze w miejscu pracy, są bardziej lojalni i efektywni, co przekłada się na sukces całej organizacji. Jak tworzyć takie miejsce pracy? Jednym ze sposobów wprowadzenia kluczowych zmian są programy rozwojowe Impact, które pomagają firmom w ważnych obszarach, takich jak przywództwo, komunikacja i inne.