Jeśli twoim marzeniem jest własna działalność gospodarcza, ale nie posiadasz wystarczającej ilości środków finansowych na jej otworzenie, możesz wziąć w tym celu kredyt w banku. Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, by otrzymać niezbędne pieniądze.
Stawianie pierwszych kroków w biznesie nie jest łatwe. Sporym problem są chociażby liczne formalności jakie należy załatwić, by otworzyć wymarzoną działalność gospodarczą. Podobne trudności mogą mieć miejsce w przypadku starania się o kredyt na start. Nie każdy bank posiada bowiem ofertę skierowaną do młodych przedsiębiorców, zakładających swoją firmę. Kiedy już jednak uda nam się znaleźć taką instytucję, pamiętać należy, że w większości przypadków warunki, na jakich udzielony zostanie nam kredyt jako początkującemu przedsiębiorcy, nie będą zbyt korzystne z naszego punktu widzenia.
Rodzaje kredytów dla firm
Przed zaciągnięciem kredytu należy zastanowić się o jaki jego rodzaj zamierzamy wnioskować. Istnieje bowiem kilka różnych kredytów dla osób chcących założyć własna działalność gospodarczą. Oto trzy podstawowe:
kredyt na założenie firmy – udzielany jest osobom fizycznym. Może być przyznawany na jasno sprecyzowany cel oraz w formie kredytu gotówkowego na dowolne wydatki firmy,
kredyt dla nowych firm – udzielany przedsiębiorstwu nawet pierwszego dnia po ukończeniu rejestracji. Niestety niewiele banków gotowych jest pożyczyć wysokie kwoty nowym przedsiębiorstwom narażonym na niepowodzenie,
kredyt dla firm z określonym stażem – najczęściej występujący rodzaj kredytu skierowany do firm mających roczne lub przynajmniej dwuroczne doświadczenie. Wraz z dłuższym okresem funkcjonowania w danej branży oferta kredytowa jest coraz bogatsza, pod warunkiem posiadania pozytywnej historii kredytowej.
Warunki otrzymania kredytu
Podobnie jak w przypadku każdego innego kredytu dla osób fizycznych, bank wymaga spełnienia szeregu wymagań. Mogą być one nieco inne w zależności od konkretnej oferty kredytowej. W celu dokonania optymalnego wyboru kredytu, przeanalizować należy kilka różnych ofert w kilku różnych instytucjach. Dzięki temu wybierzemy tą najbardziej odpowiednią opcję, dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości.
Głównym wymaganiem banku odnośnie otrzymania kredytu, dla nowych przedsiębiorstw może być wpis do rejestru działalności gospodarczych. Będzie to swoiste potwierdzenie istnienia danej działalności. Analizie podlegać może również systematyczność dotychczasowego opłacania składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Urzędzie Skarbowym. Środki finansowe na otwarcie biznesu w formie kredytu dość często udzielane są z tak zwanym zabezpieczeniem. Najczęściej występuje ono w formie hipoteki na nieruchomościach.
Kredyt na otwarcie przedsiębiorstwa – jaka wartość?
Przedsiębiorstwa będące na rynku od kilku lat mogą liczyć na kredyty nieporównywalnie wyższe od firm dopiero stawiających pierwsze kroki. W przypadku tych pierwszych może być to nawet kilka milionów złotych – oczywiście decyduje w tym przypadku nie tylko staż, ale też wysokość uzyskiwanych przychodów w poprzednich latach.
W przypadku nowych działalności gospodarczych wartość ta wynosi maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ostateczna kwota udzielonego kredytu zależy przede wszystkim od posiadanej zdolności kredytowej, a także wartości wnoszonych przez przedsiębiorcę zabezpieczeń. Wpływ na wysokość kredytu może mieć ponadto dobrze przygotowany biznesplan, uwzględniający szereg analiz i szczegółową prognozę finansową.
Koronawirus a udzielane kredyty
Nie ma co ukrywać, że negatywny wpływ na stopień udzielanych kredytów dla nowych przedsiębiorstw ma pandemia koronawirusa. Niesie ona bowiem ze sobą mnóstwo nieprzewidywalnych konsekwencji i wpływa na destabilizację gospodarki. Nowe działalności są zatem jeszcze bardziej narażone na niepowodzenie, co ma przełożenie na liczbę i wysokość udzielanych kredytów przez banki.