Wiele osób mieszkających na wsi decyduje się na działalność rolniczą, która stanowi dla nich główne źródło dochodów. Wraz z rozwojem technologii, stało się ono dużo nowocześniejsze niż jeszcze kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu. Wielu rolników dysponuje drogimi sprzętami i narzędziami, które znacząco ułatwiają im pracę. Na czym zarabiają rolnicy? Jakie są ich obowiązki? Odpowiedzi na te pytania zawarte zostały w poniższym artykule.

Zdecydowana część działalności rolniczej skoncentrowana jest na produkcji żywności. Wykorzystując dostępne zasoby, rolnicy starają się dostarczać produkty jak najwyższej jakości. Mogą być to zarówno warzywa, jajka, zboża czy zwierzęta przeznaczone na ubój. Wymaga to sporo pracy i cierpliwości, jednak dla wielu osób jest to połączenie pracy z pasją.

Rodzaje działalności rolniczej

Istnieje wiele rodzajów działalności rolniczych, które dostarczają niezbędnych dla konsumentów produktów. Wiele z nich zanim trafi na nasze stoły potrzebuje jednak wcześniejszej obróbki i ładnego opakowania. Sporo osób korzysta jednak z możliwości nabywania naturalnych towarów bezpośrednio od rolników po niższej cenie niż ma to miejsce w sklepach. Daje to również pewność jakości takiego produktu, jeżeli osobiście zna się taką osobę.

W przypadku rolnictwa ornego głównym zadaniem jest uprawa zbóż oraz roślin plantacyjnych. Cały proces jest dość długotrwały, bowiem zaczyna się od zaorania pól uprawnych, zasiania i dopiero na końcu przychodzi czas na żniwa. Oczywiście w międzyczasie rolnicy dokonują wielu innych czynności, jak chociażby oprysków ochronnych. Do roślin uprawnych zaliczyć można pszenicę, żyto, rzepak czy kukurydzę.

rolnictwo, praca, biznes
fot. pixabay.com

Głównym zadaniem mleczarni jest z kolei produkcja mleka spożywczego oraz wielu produktów z niego wytwarzanych, jak chociażby serów, masła czy kefirów. Takie przedsiębiorstwo wykorzystuje wiele sprzętów i aparatur, które poza pozyskiwaniem mleka od krów, zapewniają odpowiednie jego przechowywanie i filtrowanie. Dość często mleczarnie znajdują się pobliżu większych miast, by bez problemu móc dostarczać produkt do konsumentów.

Istnieją również gospodarstwa warzywne, na których znajdują się plantacje ziemniaków, marchwi, buraków, kapusty, pomidorów i innych warzyw, które trafiają bezpośrednio do odbiorców lub do specjalnych skupów. Istotne jest, by na niedługo po zbiorach przetransportować towary, by nie straciły swoich walorów smakowych i estetycznych. Istotne jest też ich odpowiednie przechowywanie.

Gospodarstwa hodowlane

Do najpopularniejszych zwierząt hodowlanych zalicza się bydło, trzodę chlewną, owce, drób oraz kozy. Część z nich hodowana jest na mięso, część na mleko, inne z kolei dostarczają jajek, natomiast w przypadku owiec cenna okazuje się wełna. Wypasane są one głównie na górskich łąkach, zwanych halami, bowiem tereny te są zbyt strome i suche, nie nadając się pod uprawę zbóż. Taki rodzaj działalności wymaga nieustannej pracy i ciągłej opieki nad zwierzętami, dlatego też w okresie hodowli rolników nie obejmuje urlop.

rolnictwo, biznes, praca
fot. pixabay.com

Uprawa zbóż

Do głównych zbóż uprawianych przez polskich rolników należy pszenica, żyto, kukurydza, pszenżyto (mieszanka pszenicy i żyta), jęczmień i owies. Na świecie uprawia się ponadto ryż czy sorgo, jednak występujący u nas klimat nie sprzyja takim uprawom. Do tego typu działalności niezbędna jest m.in. żyzna gleba oraz sprzęt rolniczy, w tym kombajn, którego cena sięgać może nawet kilkuset tysięcy złotych.

Rozwój rolnictwa

Nieustanny rozwój rolnictwa sprawia, że powoli przestajemy postrzegać rolników jako osoby zaniedbane, zajmujące się głównie wynoszeniem gnoju od trzody chlewnej. Obecni rolnicy to w wielu przypadkach prawdziwi biznesmeni, którzy posiadają drogocenny sprzęt, warty niekiedy więcej niż nowe sportowe auto. Rozwój rolnictwa poza ułatwieniem pracy, niesie też ze sobą wzrost wydajności i jakości oferowanych produktów, które później trafiają na nasze stoły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here