Sytuacja rynku pracy w Polsce z roku na rok jest coraz cięższa, niepewna i niestabilna. W ciągu ostatniego miesiąca trwania pandemii koronawirusa na niemal całym świecie (a w państwach Unii Europejskiej w szczególności) sytuacja ekonomiczna każdego z nas staje pod coraz większym znakiem zapytania.

Wielu ekspertów mówi już teraz o tym, że po zakończeniu pandemii i ponownym otwarciu wielu sklepów, barów i zakładów pracy, wiele z nich może bardzo szybko splajtować lub zredukować drastycznie liczbę swoich stanowisk pracy. Jeżeli do tego dojdzie, to wiele osób pracujących szczególnie na umowie zlecenie lub umowie o dzieło, zostanie najzwyczajniej zwolnionych bez otrzymania jakiejkolwiek odprawy.

Dlatego też w ostatnich latach (a obecnie w szczególności) coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, poważnie zastanawia się nad wyjazdem za granicę i podjęciem tam tymczasowej pracy, a czasem nawet pracy stałej.

Najpopularniejszymi kierunkiem zarobkowym młodych Polek i Polaków są oczywiście Niemcy z powodu wspólnej granicy i niewielkiej odległości, dzięki której dojazd do miejsca pracy busem lub pociągiem kosztuje zaledwie 100-250 złotych za podróż w jedną stronę. Pozostałymi popularnymi krajami do których Polacy często wyjeżdżają za granicę jest Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Dania, Norwegia oraz Czechy. Oczywiście nie tylko Polacy wyjeżdżają. Państwa takie jak Niemcy czy Wielka Brytania to częsty cel podróży zarobkowych również dla mieszkańców innych państw wschodniej Europy, takich jak Ukraina, Łotwa, Rosja czy też Bułgaria.

Polska również jest często wybierana jako cel podróży zarobkowej. Do samej Polski w ostatnich kilku latach przyjechało ponad 2 miliony Ukraińców i Ukrainek zachęconych o wiele większymi zarobkami niż te oferowane na Ukrainie.

Dlaczego wybieramy pracę za granicą? Przede wszystkim przez większe zarobki. Praca nawet za najniższą krajową w Niemczech oznacza 3 lub nawet 4 razy większe zarobki niż na analogicznym stanowisku w Polsce.

Jeżeli za granicę, to jak? Lepiej pojedynczo, parami czy większymi grupami? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – praca dla par za granicą jest najzwyczajniej w świecie tańsza (koszty dojazdów), ale również bezpieczniejsza, szczególnie jeżeli to dopiero nasz pierwszy czy drugi taki wyjazd. Polskie firmy pośredniczące w znajdowaniu pracy dla Polaków w państwach takich jak Niemczy czy Holandia patrzą również przychylniej na pary (najczęściej małżeństwa) szukające wspólnie pracy za granicą. Jest tak, ponieważ tego typu pary dają im prawie zawsze większą szansę na długookresowe zatrudnienie, a tym samym większy zysk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here