Gdy w naszej głowie rodzi się pomysł, aby dalej się rozwijać i jedną z opcji jest wynajem dodatkowej powierzchni magazynowej, to musimy dokładnie, dogłębnie to przeanalizować. W tym celu warto odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań, szczególnie gdy miejscem naszej działalności jest duże miasto. Wśród nurtujących nas kwestii będą te związane z lokalizacją naszego potencjalnego magazynu. Dojazd do niego, ogólna lokalizacja, bliskość do interesujących nas rynków lub bliskość dostawcy to te elementy, które są równie istotne jak chociażby cena wynajmu liczona z metra.

Poniżej kilka porad i uwag związanych z podjętą decyzją o wynajęciu powierzchni na dodatkowy magazyn.

Magazyny na wynajem a ich lokalizacja

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z magazynem na wynajem jest jego dogodna z naszego punktu widzenia lokalizacja. Łatwo się domyślić, że większość firm szuka powierzchni magazynowej w bliskim sąsiedztwie głównej siedziby przedsiębiorstwa, czasami lepszą lokalizacją będzie bliskość rynku zbytu, lub miejsce blisko strategicznej drogi tranzytowej. W przypadku małej miejscowości sprawa jest dość prosta, wszędzie jest blisko, gorzej ma się sprawa w przypadku dużego miasta, gdzie rozległość sprawia, że z centrum miasta do wynajmowanego magazynu na obrzeżach może być kilkadziesiąt kilometrów. Wyjazd z siedziby firmy do magazyny i z powrotem może być liczony w dziesiątkach minut lub w godzinach. W takim przypadku warto znaleźć złoty środek, czyli lokalizację, gdzie przejazd będzie – może i daleki – ale komfortowy, gdyż może to być droga ekspresowa będąca drogą wylotową z centrum miasta. Takie rozwiązanie znacząco ograniczy czas przejazdu, a co za tym idzie również i koszt związane z transportem. Bliskość siedziby firmy, jest bardzo komfortowa, ale nie jest to rzecz najistotniejsza, w wielu działalnościach gospodarczych ważniejsze, aby magazyny logistyczne znajdowały się w bliskim sąsiedztwie dużych węzłów komunikacyjnych, blisko ważnej drogi zapewniającej szybki i łatwy dojazd. Łatwiej eksportuje się produkty, gdy bezpośrednio z magazynu mamy wjazd na autostradę, która w komfortowych warunkach zapewnia nam szybki dojazd do miejsc docelowych.

Lokalizacja, chociaż nie wiadomo jak dobra musi być też w zasięgu finansowym naszego przedsiębiorstwa. Jest to kolejna rzecz, która ma istotne znaczenie w przypadku poszukiwania optymalnej powierzchni magazynowej. Nie trudno się domyślić, że najbardziej pożądane są te magazyny, w których za metr kwadratowy powierzchni płaci się najmniej. Pamiętajmy, że korzystniejsza cenowa oferta wynajmu to nie znaczy najlepsza. Cena powierzchni magazynowej w dużym mieście może znacząco się różnić w zależności od lokalizacji. Oprócz samej lokalizacji wpływ na ostateczną cenę mają również inne udogodnienia jak i ogólna wielkość magazynu. Zwróćmy uwagę, że sama cena wynajmu to nie wszystkie koszty. Dochodzą również opłaty za zużywane media, za wyposażenie, jak i chociażby opłaty za wywóz nieczystości. Ostateczna cena najmu może być więc kwotą netto, jak i kwotą uwzględniającą wszystkie dodatkowe opłaty.

Wielkość magazynu również ma znaczenie

Wynajem magazynu musi być również dostosowany do naszych potrzeb. Wielkość magazynu również ma istotne znaczenie, trudno pogodzić się z kosztami, gdy musimy wynajmować zbyt duży magazyn w którym połowa hali świeci pustkami. W zależności od branży potrzebna jest inna przestrzeń magazynowa, niektóre dziedziny wymagają dodatkowej, luźnej przestrzeni. Dla jednych firm sprawdzi się zatem niewielki magazyn, na uboczu a inni preferować będą duże hale magazynowe na wynajem w dogodnych lokalizacjach. Nie warto na pewno wybierać opcji z której późnej będziemy korzystać w niepełnym wymiarze, wprowadzi to u nas niepotrzebne koszty, które mogą nas pogrążyć. Uwzględnijmy jednak nasz rozwój, może się okazać, że pierwotnie niewykorzystane metry magazynu szybko znajdą zastosowanie, a z początku idealny magazyn okaże się wkrótce za mały. Doprowadzi to do ograniczenia naszej działalności lub do kolejnego poszukiwania magazynu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here