Gdy zawieramy umowy cywilnoprawne obojętnie czy jako przedsiębiorca, osoba fizyczna nieprowadząca działalności czy też osoba prawna, to mamy obowiązek rozliczenia się z podatku od dokonania tychże czynności.

Część zawieranych umów cywilnoprawnych jak najbardziej podlega zwolnieniu z opłaty tego podatku. Musimy się zatem dowiedzieć, które z cywilnoprawnych czynności podlegają zwolnieniu z PCC. Co więcej powinniśmy poznać sposób rozliczania się tego właśnie podatku.

Podatek od czynności cywilnoprawnych pojawia się w przypadku, gdy przedmiotem umowy będą prawa majątkowe czy też rzeczy, które się znajdują na terytorium Polski, czy też znajdują się za granicą, pod warunkiem, że nabywca ich ma siedzibę firmy w Polsce lub miejsce zamieszkania oraz gdy umowa także zawarta została w Polsce.

Zawarcie takich umów zobowiązuje podatnika do zgłoszenia ich nabycia w stosownym formularzu deklaracji, jak i także zapłaty podatku PCC do urzędu skarbowego, któremu podlega podatnik.

Jak spełnić obowiązek PCC? Zgłoszenie oraz zapłatę tego podatku wykonać należy na podstawie złożenia odpowiedniej deklaracji.

W terminie 14 dni od dnia powstania podatkowego obowiązku, którzy najczęściej przypada na dzień zawarcia danej umowy, dokonać należy złożenia druku oraz uiszczenia podatku.

Formularz wypełniony musi być złożony do właściwego urzędu skarbowego przez podatnika.

Jednak wiele osób zastanawia się jak zapłacić podatek PCC przez Internet? Wiemy doskonale, że jest to możliwe. Wykonuje się go identycznie jak przelewy online. Musimy jednak mieć świadomość, że potrzebny nam będzie odpowiedni numer konta. Czasami wiele osób myśli, że to już wszystko i płatność przejdzie łatwo, szybko i pomyślnie. Będzie tak jeśli posiadamy także identyfikator. Wówczas obejdzie się bez żadnych problemów.

Oczywiście najtrudniejszy jest ten proces, gdy wykonujemy go pierwszy raz. Każdy kolejny (gdy zajdzie taka potrzeba) będzie już przysłowiowej „górki”. Powinniśmy jako podatnicy być wdzięczni, że zostało to wszystko mocno usprawnione i możemy w ogóle tego dokonać nie wychodząc z domu. Jeszcze nie tak dawno w ogóle nie było to możliwe. Wszystko idzie z duchem postępu, technologie także. W związku z tym coraz więcej spraw urzędowych załatwimy przez Internet. Wcale nie musimy się obawiać tego. Omijają nas niejednokrotnie długie kolejki, a sam proces wykonywania tych wszystkich spraw nie jest wcale taki trudny. Poradzimy sobie z tym bez żadnego problemu. Najgorszy jest pierwszy raz. Później będziemy już innych instruować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here