Dach odwrócony - co to jest?

2019-01-09

Dachy płaskie mogą robić wrażenie. Niestety, mają też swoje wady. Są przede wszystkim bardzo mało odporne na uszkodzenia, ponieważ ich hydroizolacja ustawiona jest jako ostatnia warstwa. Co więcej, jego budowa powoduje, że jest bardziej niż klasyczne dachy narażony na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych oraz mechanicznych. Jest jednak możliwość wpłynięcia na jego trwałość. Można zdecydować się na dach odwrócony http://gcl.com.pl/zinco-zielone-dachy/produkty/drenaze/, który pomoże zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców domu. Wystarczy zamienić warstwę hydroizolacji i termoizolacji. Czym jest dach odwrócony i jakie są korzyści jego zastosowania w dachu płaskim?


Dach odwrócony


W gruncie rzeczy, dach odwrócony różni się od dachu tradycyjnego tylko jednym elementem. Wpływa on korzystnie na zmniejszenie ryzyka naprawdę licznych potencjalnych uszkodzeń, na które narażony jest typowy dach płaski. Właściwy układ konstrukcyjny jest odpowiedzią na potrzeby. Zasada jest prosta - należy umieścić izolację przeciwwodną w pozycji chronionej. W takiej sytuacji ponad nią może znajdować się np. izolacja termiczna. Jakie to daje korzyści? Warto podkreślić, że dach odwrócony chroni hydroizolację przed:

  • rocznymi wahaniami temperatury
  • silnym promieniowaniem UV
  • różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi


Dach odwrócony to idea, nad którą pracowano dość długo. Na czym polega jego fenomen? Najważniejsze jest to, że zarówno hydroizolacja, jak i inne części konstrukcji całego dachu w układzie odwróconym pracują w najlepszych dla siebie warunkach - w temperaturze zbliżonej do tej, która panuje wewnątrz domu. Minimalizuje to ryzyko kondensacji pary wodnej, a zatem dach odwrócony nie wymaga zastosowania jeszcze jednej warstwy - bariery paroszczelnej. Co za tym idzie, dach odwrócony oznacza oszczędności na etapie jego realizacji, a także w późniejszym użytkowaniu. Wynika to ze znacznego zminimalizowania uszkodzeń mechanicznych lub wynikających z trudnych warunków atmosferycznych.


Budowa dachu odwróconego


Każdy dach odwrócony będzie miał nieco inną strukturę, jednak klasyczna konstrukcja, na której można tłumaczyć, czym jest dach odwrócony, to kolejno:

  • izolacja wodoszczelna na stropodachu
  • izolacja termiczna (płyty)
  • geowłóknina
  • żwir lub płytki chodnikowe (warstwa ochronno-dociskowa)


Dach odwrócony zadziała naprawdę tylko pod jednym warunkiem. Musi zostać zastosowany odpowiedni materiał izolacji termicznej. W przeciwnym razie skuteczność stropodachu w odwróconym układzie warstw w zasadzie nie zaistnieje. Na pewno sprawdzą się pianka poliuteranowa lub polistyren ekstrudowany.


Wykończenie dachu odwróconego


Dach odwrócony najczęściej zostaje wykończony żwirem. Wspomaga to utrzymywanie płyt, gdyż skutecznie zapobiega ich unoszeniu, nawet gdy zadziała silny ssący wiatr. Warstwa żwiru ma jednak więcej zalet. Istotne jest także to, że dach odwrócony, który zostanie wykończony warstwą żwiru ma od razu dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV, na które jest naturalnie narażony.


Istnieje również inna możliwość. Dach odwrócony może zostać wykończony także płytami chodnikowymi. W ten sposób będzie pewnego rodzaju tarasem, na którym możesz swobodnie zjeść obiad czy opalać się latem. To ciekawa alternatywa dla ceniących sobie spokój i przebywanie na świeżym powietrzu. Istnieje również przekształcenia go w dach zielony, dzięki czemu będziesz miał piękny ogród na wysokości.